هدف از انجام آزمایش Celiac Disease Antibody Tests چیست؟

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

کاربر گرامی: همواره دستورات پزشک معالج بر هر نوع منبع یا اطلاعات دیگری ارجعیت خواهد داشت.

آزمایش Celiac Disease Antibody Tests ( آزمایش آنتی‌بادی بیماری سلیاک )

آزمایش بیماری سلیاک یک اختلال خود‌ایمنی است که با پاسخ ایمنی نامناسب به گلوتن، پروتئین موجود در گندم و پروتئین‌های غذایی مرتبط در چاودار (گندم سیاه) و جو مشخص می‌شود. آزمایشات آنتی‌بادی سلیاک، گروهی از آزمایشات است که برای تشخیص و کنترل بیماری و شرایط حساس به گلوتن مفید است. این آزمایش‌ها آنتی‌بادی‌های خون را که بدن به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن تولید می‌کند، شناسایی می‌کند.

این پاسخ ایمنی منجر به التهاب رودۀ کوچک و آسیب و تخریب ویلی‌ها می‌شود که در دیوارۀ روده قرار دارند. ویلی‌ها یا پرزهای روده، بافت‌های کوچکی هستند که سطح روده را افزایش می‌دهند و در جذب مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، مایعات و الکترولیت‌ها به بدن کمک می‌کنند. هنگامی که فرد حساس در معرض گلوتن قرار می‌گیرد بدن وی آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که علیه اجزای ویروس روده‌ای عمل می‌کنند. هنگامی که ویلی‌ها آسیب دیده یا نابود شوند، بدن بسیار کمتر قادر به جذب مواد غذایی است و شروع به تولید علائم مرتبط با سوء تغذیه و ضعیف‌شدن می‌کند.

در گذشته تنها روش تشخیص بیماری سلیاک بررسی بیوپسی بافت روده کوچک بود. در حالی‌که این ارزیابی میکروسکوپی هنوز دارای استاندارد طلایی است و هنوز هم برای تأیید تشخیص بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود، با این حال، در دسترس‌بودن آزمایش‌های کمتر تهاجمی برای تشخیص بیماری سلیاک، تعداد بیوپسی‌های مورد نیاز را کاهش داده است.

آزمایش خون سلیاک میزان اتانکتین‌های خاص در خون را اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش‌هایی که نوع IgA (ایمونوگلوبولین A) و نوع IgG (ایمونوگلوبولین G) را شناسایی می‌کنند، در دسترس هستند، اما انواعی که برای سنجش IgA هستند، دقت بیشتری دارند و تقریبا به طور انحصاری استفاده می‌شوند. IgG و IgA دو مورد از پنج نوع پروتئین‌های آنتی‌بادی هستند که سیستم ایمنی در پاسخ به تهدیدات شناخته شده ایجاد می‌کند. IgA اولین آنتی‌بادی موجود در ترشحات گوارشی است.

اگر فردی مبتلا به کمبود IgA باشد می‌تواند آزمایش‌های آنتی‌بادی IgG را انجام دهد. در حدود ۲-۳٪ افراد مبتلا به بیماری سلیاک این اتفاق رخ می‌دهد و می‌تواند منجر به نتایج منفی کاذب در آزمایش شود.

آزمایش‌های معمول برای بیماری سلیاک شامل موارد زیر است:

  • آنتی‌بادی ترانس گلوتامیناز ضد بافت (anti-tTG) ،IgA : آنتی‌بادی‌های بافت ترانس گلوتامیناز را تشخیص می‌دهد، آنزیمی که سبب پیوند پروتئین‌های خاصی می‌شود. Anti-tTG، IgA حساس‌ترین و خاص‌ترین آزمایش خون برای بیماری سلیاک است. نوع IgG از IgG anti-tTG می‌تواند برای افرادی که کمبود IgA دارند، تجویز شود.
  • ایمونوگلوبولین کمّی: (IgA) میزان کل IgA را در خون اندازه‌گیری می‌کند تا تعیین کند که آیا فرد مبتلا به آنتی‌بادی نوع IgA است یا خیر.
  • آنتی‌بادی‌های پپتید گلیادین (DGP)، آمینو‌اسیدها: آنتی‌بادی IgA ضد DGP؛ مانند anti-tTG، نوع IgG ممکن است برای فردی با کمبود IgA انجام گیرد.

سایر آزمایش‌های معمول برای بیماری سلیاک شامل موارد زیر است:

  • آنتی‌بادی ضد آندومیسی (EMA)، نوعIgA : آنتی بادی‌های اندومیسیم را تشخیص می‌دهد، لایه بافت نازک اتصالی که فیبرهای عضلانی فرد را پوشش می‌دهد.
  • آنتی‌بادی‌های ضد رتاتیولین (ARA)، نوع IgA : مانند آنتی‌بادی‌های دیگر خاص یا حساس نیستند.

نویسنده مطلب: گروه علمی و تخصصی آزمایشگاه تشخیص طبی و مولکولی دایانا

دستورالعمل‌های پزشک خود را انجام دهید. برای تشخیص بیماری، فرد باید همچنان غذاهای حاوی گلوتن را برای یک دوره‌ی زمانی، مثلاً چند هفته قبل از آزمایش، بخورد. برای مانیتورینگ کسی که قبلا بیماری وی تشخیص داده شده، آماده‌سازی لازم نیست.

نمونه‌گیری از بیمار، با استفاده از سرنگ نمونه خون از ورید بازو گرفته می‌شود.

شنبه تا چهارشنبه ۷ صبح الی ۱۹

جوابدهی آزمایش ۴۸ ساعت

انجام این آزمایش به صورت حضوری و یا با مراجعه به محل بیمار مقدور می‌باشد.

جهت هماهنگی اکنون می‌توانید با شماره ۸۸۲۲۹۲۷۱ تماس حاصل فرمایید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

ارتباط موضوع با متن
1
پاسخ‌دهی به سوالات
1
  yasr-loader

آزمایشگاه تشخیص پزشکی و مولکولی دایانا

 

خوشحالیم که می‌توانیم پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم. هم‌اکنون می‌توانید جهت پاسخ سریع و رایگان با متخصصین ما در آزمایشگاه تشخیص طبی و مولکولی دایانا از طریق شماره تلفن: ٨٨٢٢٩٢٧١- ٠٢١ (به صورت شبانه‌روزی) و یا از طریق فرم انتهای صفحه، در ارتباط باشید.

آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی دایانا آزمایشگاه تشخیص پزشکی و مولکولی دایانا، ادامه‌ی مطلب را برای بیماران، علاقمندان و کارشناسان محترم توصیه می‌نماید.

طرف قرارداد با کلیه‌ی بیمه‌های معتبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.