هدف از انجام آزمایش ۵-HIAA چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کاربر گرامی: همواره دستورات پزشک معالج بر هر نوع منبع یا اطلاعات دیگری ارجعیت خواهد داشت.

آزمایش ۵-HIAA

۵-هیدروکسی ایندول استیک اسید (۵-HIAA) متابولیت اولیه سروتونین، یک ماده شیمیایی (نروترنسمیتر) است که پیام ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند. این تست میزان ۵-HIAA را در ادرار اندازه گیری می نماید.

سروتونین در صورت نیاز توسط سیستم عصبی تولید می شود، عمدتاً در مغز، اما در سلول های مخصوص لوله های نایژه ای (شش ها) و دستگاه گوارش (GI) نیز ساخته می شود. این ماده به انتقال تکانه های عصبی کمک کرده، عروق خونی را منقبض کرده، در چرخه خواب-بیداری شرکت کرده و بر خلق و خو تأثیر می گذارد. پس از اینکه سروتونین توسط بدن مورد استفاده قرار گرفت، در کبد تجزیه شده و متابولیت های آن، شامل ۵-HIAA در ادرار ترشح می شوند.
در حالت عادی، فقط مقادیر کم متغیری از ۵-HIAA در ادرار یافت می شود. اگرچه، ممکن است مقادیر زیاد ۵-HIAA توسط برخی از تومورهای کارسینوئیدتولید شود. تومورهای کارسینوئید توده های با رشد آهسته نرواندوکرین غیرسرطانی یا سرطانی بوده که میتوانند در دستگاه گوارش بویژه در آپاندیس و در ریه ها تشکیل شوند. حدود ۲ تومور کارسینوئید از ۳ عدد در دستگاه گوارش پیدا شده که مابقی عمدتاً در ریه ها مشاهده می شوند، اگرچه ممکن است که بر بقیه اعضاء بدن نیز تأثیر بگذارند.

مطابق با انجمن سرطان آمریکا، تقریباً ۸۰۰۰ تومور یا سرطان نرواندوکرین وجود دارد که در دستگاه گوارش آغاز می شوند و ۴۰۰۰ که در ریه ها شروع به پیدایش می کنند که هر ساله در ایالات متحده تشخیص داده می شوند. ممکن است بسیاری دیگر از این تومورها وجود داشته باشند، اما اغلب کوچک باقی مانده و هیچگونه علائمی را ایجاد نمی کنند. زمانیکه تومورهای کارسینوئید در بیماران بدون علائم در طول روش های جراحی انجام شده به دلایل دیگر کشف شوند، به آنها تومورهای “فرعی” اطلاق می شود. درصد کمی از این تومورها قابلیت این را دارند که در نهایت به اندازه کافی بزرگ شده و باعث انسدادهایی در روده ها یا لوله های نایژه ای شش ها گردند.

تقریباً ۱۰% توومورهای کارسینوئید، عمدتاً آنهایی که در دستگاه گوارش بهمراه کبد اتفاق می افتند، سروتونین کافی را برای ایجاد علائم تولید می کنند، مانند سرخ شدگی صورت، اسهال، ضربان بالای قلب و خس خس سینه که به مجموع این نشانه ها سندرم کارسینوئید گفته می شود. سروتونینی که سندرم کارسینوئید را ایجاد می کند ممکن است به صورت پیوسته و منقطع آزاد شده و می تواند منتهی به افزایش قابل ملاحظه ای از ۵-HIAA در ادرار شود.

نحوه جمع‌آوری نمونه برای انجام آزمایش؟

برای جمع آوری ادرار ۲۴-ساعته، لازم است که همه ادرار تولید شده در مدت ۲۴ ساعت، نگهداری شود. بهترین روش نگهداری آن در یک مکان خنک و تاریک، مانند یخچال است.

برای تهیه نمونه مناسب رعایت چه شرایطی الزامی می‌باشد؟

آمادگی پیش از نمونه برداری برای نتایج صحیح تست ۵-HIAA ضروری می باشد. غذاهایی مانند انواع آووکادو، موز، آناناس، آلو، گردو، گوجه فرنگی، کیوی و بادنجان میتوانند در سنجش ۵-HIAA مداخله کرده و باید به مدت ۳ روز پیش از جمع آوری ادرار و هنگام آن از خوردن آنها اجتناب کرد. همچنین انواعی از داروها وجود دارند که ممکن است بر تست ۵-HIAA تأثیر گذارند. مهم است که افراد مورد تست پیش از کاهش یا قطع مصرف هر گونه دارویی با پزشک خود مشورت نمایند.

نویسنده مطلب: گروه علمی و تخصصی آزمایشگاه تشخیص طبی و مولکولی دایانا

دستورالعمل‌های پزشک خود را انجام دهید. برای تشخیص بیماری، فرد باید همچنان غذاهای حاوی گلوتن را برای یک دوره‌ی زمانی، مثلاً چند هفته قبل از آزمایش، بخورد. برای مانیتورینگ کسی که قبلا بیماری وی تشخیص داده شده، آماده‌سازی لازم نیست.

نمونه‌گیری از بیمار، با استفاده از سرنگ نمونه خون از ورید بازو گرفته می‌شود.

شنبه تا چهارشنبه ۷ صبح الی ۱۹

جوابدهی آزمایش ۴۸ ساعت

انجام این آزمایش به صورت حضوری و یا با مراجعه به محل بیمار مقدور می‌باشد.

جهت هماهنگی اکنون می‌توانید با شماره ۸۸۲۲۹۲۷۱ تماس حاصل فرمایید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

ارتباط موضوع با متن
1
پاسخ‌دهی به سوالات
1
اعتبارسنجی مطلب
1
  yasr-loader
آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی دایانا

 

خوشحالیم که می‌توانیم پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم. هم‌اکنون می‌توانید جهت پاسخ سریع و رایگان با متخصصین ما در آزمایشگاه تشخیص طبی و مولکولی دایانا از طریق شماره تلفن: ٨٨٢٢٩٢٧١- ٠٢١ (به صورت شبانه‌روزی) و یا از طریق فرم انتهای صفحه، در ارتباط باشید.

آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی دایانا آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی دایانا، ادامه‌ی مطلب را برای بیماران، علاقمندان و کارشناسان محترم توصیه می‌نماید.

طرف قرارداد با کلیه‌ی بیمه‌های معتبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.