هدف از انجام آزمایش Test 17-hydroxyprogesterone چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کاربر گرامی: همواره دستورات پزشک معالج بر هر نوع منبع یا اطلاعات دیگری ارجعیت خواهد داشت.

۱۷-هیدروکسی پروژسترون (۱۷-OHP) یک هورمون استروئید بوده که بعنوان بخشی از هورمون کورتیزول ساخته می شود. این تست میزان ۱۷-OHP را برای شناسایی و یا ارزیابی هایپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)، یک وضعیت ارثی که منجر به کاهش کورتیزول آدرنال و آلدوسترون و افزایش تولید هورمون جنسی مردانه (آندروژن) می شود، اندازه گیری می کند.

۱۷-OHP از کلسترول مشتق می شود. آن یک هورمون استروئید فعال نمی باشد، اما پیش ماده ای است که میتواند به هورمون های فعال تبدیل شود.

غدد آدرنال هورمون کورتیزول را تولید کرده که به تجزیه پروتئین، گلوکز و لیپیدها کمک کرده، فشار خون را تثبیت می کند و سیستم ایمنی را تنظیم می نماید. غدد آدرنال همچنین بقیه هورمون های استروئید مانند آلدوسترون را تولید کرده که به تنظیم مقادیر نمک و فشار خون کمک می کند و همچنین آندروژن ها، موادی مانند تستوسترون را ایجاد کرده که سبب صفات جنسی مردانه بعلاوه بقیه اثرات می شود.

آنزیم های متعددی برای تکمیل مراحل موجود در تولید کورتیزول لازم هستند. اگر یک یا بیشتر از این آنزیم ها دارای نقص بوده یا عملکرد بدی داشته باشند، سپس مقادیر ناکافی از کورتیزول تولید میشوند، همان وضعیتی که برای CAH اتفاق می افتد. معمولترین علت CAH، نبود کامل یا جزئی آنزیم ۱۲-هیدروکسیلاز بوده که مسئول ۹۰% موارد است.

نویسنده مطلب: گروه علمی و تخصصی آزمایشگاه تشخیص طبی و مولکولی دایانا

آمادگی خاصی نیاز ندارد، اما شاید نمونه گیری در اول صبح درخواست شود؛ همچنین ممکن است که نمونه خونی در زمانی خاص در طول چرخه قاعدگی یک زن درخواست شود. در مواقعی که فرد از استروئیدها استفاده می کند، این تست نباید توصیه شود.

نمونه خون که از ورید بازوی شما یا خونی که از پاشنه یک نوزاد گرفته شده است.

شنبه تا چهارشنبه ۷ صبح الی ۱۹

جوابدهی آزمایش ۴۸ ساعت

انجام این آزمایش به صورت حضوری و یا با مراجعه به محل بیمار مقدور می‌باشد.

جهت هماهنگی اکنون می‌توانید با شماره ۸۸۲۲۹۲۷۱ تماس حاصل فرمایید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

ارتباط موضوع با متن
1
پاسخ‌دهی به سوالات
0
اعتبارسنجی مطلب
0
  yasr-loader

آزمایشگاه تشخیص پزشکی و مولکولی دایانا

 

خوشحالیم که می‌توانیم پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم. هم‌اکنون می‌توانید جهت پاسخ سریع و رایگان با متخصصین ما در آزمایشگاه تشخیص طبی و مولکولی دایانا از طریق شماره تلفن: ٨٨٢٢٩٢٧١- ٠٢١ (به صورت شبانه‌روزی) و یا از طریق فرم انتهای صفحه، در ارتباط باشید.

آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی دایانا آزمایشگاه تشخیص پزشکی و مولکولی دایانا، ادامه‌ی مطلب را برای بیماران، علاقمندان و کارشناسان محترم توصیه می‌نماید.

طرف قرارداد با کلیه‌ی بیمه‌های معتبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.